Successful entrepreneurs understand all aspects of business

 

You plan to open a business manufacturing collars, leashes, and harnesses for pets. To begin, you will manufacture these in a standard style and size with plans to expand your range over the year. In a few weeks, you will present your company’s financial strategy to some key investors. To begin creating your strategy, you need to consider and record all the costs associated with operating your business. You have decided to use the job order costing system.

Prompt

Use the given operational costs in the Milestone One Operational Costs Data Appendix document to complete the first two tabs, “Cost Classification” and “Variable and Fixed Costs,” in the Project Workbook.

Specifically, you must address the following rubric criteria:

  • Cost Classification. Accurately classify all your costs in the “Cost Classification” tab of your workbook.
    • Identify direct material, direct labor, overhead, and period costs. (Note: Fixed and variable costs have been classified for you.)
  • Variable and Fixed Costs. Complete the “Variable and Fixed Costs” tab of your workbook. (Note: Some costs are provided for you. Fill in only the missing costs.)
    • Determine your total variable cost per unit and the total fixed costs for each product. Show your work using calculations to the side of the table or using appropriate formulas in the table.

You plan to open a small business for manufacturing pet collars, leashes, and harnesses. You have found a workshop space you can use for sewing your products. After some research and planning, you have estimates for the various operating costs for your business.

The total square footage for the sewing rooms is 1,500 square feet broken into three areas (500 square feet each). You have taken out a loan for start-up costs, and the monthly payment is $550; it goes into effect immediately and should be accounted for in your costs. You will also collect a modest salary for the first year of $500 per month; remember to divide evenly among the services.

Salary and Hiring Data

  • One collar maker, who will be paid $16.00 per hour and work 40 hours per week
  • One leash maker, who will be paid $16.00 per hour and work 40 hours per week
  • One harness maker, who will be paid $17.00 per hour and work 40 hours per week
  • One receptionist, who will be paid $15.00 per hour and work 30 hours per week

Other Costs

  • Rent: $750 per month; allocate based on square footage
  • High-tensile strength nylon webbing—$12 per yard of webbing
    • 3 collars per yard of webbing
    • 2 leashes per yard of webbing
    • 2 harnesses per yard of webbing
  • Polyester/nylon ribbons—$9 per yard of ribbon
    • 3 collars per yard of ribbon
    • 2 leashes per yard of ribbon
    • 2 harnesses per yard of ribbon
  • Buckles made of cast hardware—$0.50 per buckle
    • 4 buckles used per collar
    • 3 buckles used per leash
    • 8 buckles used per harness
  • 3 industrial sewing machines at $3,300 each for a total of $9,900; depreciation is $165 per month (5-year life)
  • Utilities and insurance: $600 per month; allocate based on square footage
  • Scissors, thread, cording: $1,200
  • Price tags: $250 for 2,500 ($0.10 each)
  • Office supplies: $2,400 or $200 per month
  • Other business equipment: $2,000
  • Loan payment of $550 per month
  • Salary drawn of $500 per month

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score better and meet your deadline.


Click Here to Make an Order Click Here to Hire a Writer